Rodinná katechéza / Nesmiem, musím, milujem

Rodinná katechéza, 31. cezročná nedeľa, rok B

  • Charakteristika: Katechéza má prevažne naratívny charakter. Vyrozprávame v nej z časti fiktívny príbeh zákonníka Šimona. Najprv si vysvetlíme, aká bola úloha zákonníkov a na pozrieme sa na prístup, ktorý kladie ako hlavný motív zachovávania prikázaní poslušnosť zákonu. Táto časť je vyjadrená heslom musím a nesmiem. Ježiš neodstraňuje požiadavku poslušnosti, len presúva dôraz na lásku k Bohu a blížnemu a povyšuje ju za motív plnenia prikázaní. Nad musím a nesmiem je tak vyzdvihnuté milujem.
  • Poznámka: Musíme sa vyvarovať negovania poslušnosti, čo nakoniec ani nie témou evanjeliového rozprávania. Veď Ježiš zákonníka v podstate pochváli: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ Už s motívom musím / nesmiem nie je ďaleko od kráľovstva. No s motívom milujem sa ľahšie stáva jeho súčasťou.
  • Na stiahnutie:
    • Metodika a pracovný list (PDF)
    • Prezentácia (PPTX, CANVA)
    • Staršia verzia katechézy (2021)

Evanjelium

  • Mk 12,28b-34, SN_02-03.

Jeden zo zákonníkov pristúpil k Ježišovi a spýtal sa ho: „Ktoré prikázanie je prvé zo všetkých?“ Ježiš odpovedal: „Prvé je toto: ‚Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ‚Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.“

Zákonník mu vravel: „Dobre, Učiteľ, správne si povedal: ‚Jediný je a okrem neho iného niet; a milovať ho z celého srdca, z celého rozumu a z celej sily‘ a ‚milovať blížneho ako seba samého‘ je viac ako všetky zápalné a ostatné obety.“ Keď Ježiš videl, že odpovedal rozumne, povedal mu: „Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva.“ A už sa ho nik neodvážil vypytovať.

Katechéza

  • SN_04.

Za Ježišom prišiel zase raz jeden ustarostený dospelák. Evanjelista hovorí, že bol zákonník. To nie je jeho meno, mohol sa volať napríklad Šimon. A byť zákonníkom, to nie je ani jeho práca, je to skôr taká služba. Zákonník totiž nevymýšľa zákony, to robia poslanci v parlamente. Ani nekontroluje ľudí, či ich dodržiavajú, to je práca policajtov alebo sudcov. Zákonník mal za úlohu ľudí tie zákony naučiť, aby ich poznali. A vysvetliť každému, ako ich dodržiavať.

Náš zákonník Šimon chodil po svete a učil ľudí zákony. Poznáte to, bolo to samé nesmieš a musíš. Nesmieš, musíš, nesmieš, musíš, musíš, nesmieš… stále dokola. Niekedy sa mu to možno aj poplietlo.

  • SN_05.

Ale zase Šimon nebol ten typ, čo len poučujú druhých. Aj sám sebe často hovoril: „Toto nesmiem!“  Alebo: „Tamto musím!“ Nesmiem, musím, nesmiem, musím, musím, nesmiem… stále dookola.

SN_06.

Šimon mal rád knihy. Bez knihy sa nepohol ani na krok, jednu si dokonca brával aj do postele. Ale nebolo to žiadne príjemné čítanie. Pred spaním si vždy skontroloval zoznam svojich musím a nesmiem. Podobné knihy mal pre dospelákov, inú pre babky a dedkov, ďalšiu pre puberťákov. V každej bolo samé musíš a nesmieš. A na každej bol takýto znak, volá sa paragraf, to je taká značka pre zákony.

  • SN_07-09.

Pre deti nemal náš zákonník knihu, ale tabuľku. Bolo na nej oveľa menej slov, lebo niektoré deti ešte nevedia čítať. Ale za to tam bolo veľa obrázkov. Vyzeralo to asi takto.

  • TIP: Nechajte deti, aby si prezreli a pomenovali jednotlivé obrázky. Obrázky na strane musíš: umývať si zuby, učiť sa, ísť skoro spať, upratať izbu; nesmieš: pozerať mobil, jesť sladkosti, pozerať strašidelné filmy, robiť neporiadok. Môžete sa tiež porozprávať o ďalších pravidlách, ktoré máte zavedené doma. Zapíšte ich alebo nakreslite do prázdnych kruhov.
  • SN_10-11. Staršie deti môžu opraviť zákonníkovu otázku, oranžové slová nahradia správnymi („Ktoré prikázanie je prvé zo všetkých?“).

Nečudo, že náš zákonník Šimon mal zo všetkých tých nesmieš a musíš občas boľavú hlavu. A tak jedného dňa prišiel k Ježišovi a spýtal sa ho: „Ktoré z tých všetkých musím a nesmiem je najdôležitejšie zo všetkých?“ Vlastne nie, nepovedal to presne takto. Viete, ako to je správne?

  • SN_12-13. Deti podľa obrázkov doplnia sloveso milovať. 

Ježišova odpoveď ho prekvapila. Žiadne musíš, ani nesmieš  v nej totiž nebolo. Namiesto toho sa tam objavilo slovo, na ktoré Šimon už dávno zabudol. 

Ježiš mu povedal: „Prvé je toto: ‚Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ‚Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.“

Namiesto musíš a nesmieš mu Ježiš radí iné slovo: miluj, teda maj rád. Pre zákony používame značku §, pre lásku ♥. 

  • SN_14.

Čo sa zmenilo? To o spaní, upratovaní, učení sa aj umývaní zubov zostalo. Ale stratil sa nám paragraf. A zmizli slová musíš a nesmieš.

Ježiš chce, aby si náš zákonník namiesto musíš a nesmieš každý deň pripomínal: miluj, maj rád. Zákonníkovi Šimonovi sa to tak zapáčilo, že sa hneď s radosťou pustil do učenia detí. Pravda najprv tých vlastných. Hovoril im: Máš rád seba? To je správne. Tak teraz šup do postele. Vieš že ak nejdeš včas spať, tvoje telo je na druhý deň hrozne unavené, nič sa mu nechce a ľahko sa na všetko nahnevá. Ale pred spaním si umy zuby. Aby ti nevypadali a aby si mohol jesť dobré veci aj keď budeš veľmi starý. Máš rád maminu? Tak si pekne uprac veci. Mamina sa veľmi trápi, keď je všade neporiadok. A keď musí upratovať aj za nás, je veľmi unavená.

No a tie ponaučenia zakončil nejako takto: Teraz sa pôjdeme všetci spolu modliť. To preto, že máme radi Pána Boha. Poďakujeme mu za všetko, čo pre nás robí. A poprosíme ho o silu a vytrvalosť, aby sme boli stále lepší a lepší k sebe, druhým i k nemu.

Modlitba

TIP: Katechézu zakončite modlitbou, v ktorej s deťmi poďakujete za jeho dary a porosíte o silu a vytrvalosť milovať ho nadovšetko a milovať blížneho ako seba samých.

Obrázky

  • Malý misionár. Bratislava: PMD, 2021.
  • www.canva.com

Publikácie a pomôcky