- Charakteristika: Ježiš vo svojich prirovnaniach často používa hyperbolu (zveličenie), aby tak zvýraznil závažnosť nejakého problému. Tak je tomu aj pri učení o odolávaní pokušeniam, keď učeníkov vyzýva, aby odťali a odhodili to, čo ich navádza na hriech. V katechéze sa pokúsime priblížiť toto evanjeliové posolstvo citlivým a veku primeraným spôsobom sprostredkovať deťom v mladšom školskom veku.
- Na stiahnutie:
Evanjelium
- Mk 9,38-43.45.47-48; prezentácia SN_02-03.
Ján povedal Ježišovi: „Učiteľ, videli sme kohosi, ako v tvojom mene vyháňa zlých duchov. Bránili sme mu to, veď nechodí s nami.“
Ježiš vravel: „Nebráňte mu! Lebo nik, kto robí divy v mojom mene, nemôže tak ľahko zle hovoriť o mne. Veď kto nie je proti nám, je za nás.
A kto by vám dal piť čo len za pohár vody preto, že ste Kristovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu.
Ale pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora.
Ak by ťa zvádzala na hriech tvoja ruka, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života zmrzačený, ako keby si mal ísť s obidvoma rukami do pekla, do neuhasiteľného ohňa.
Ak ťa zvádza na hriech tvoja noha, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života krivý, ako keby ťa mali s obidvoma nohami hodiť do pekla.
A ak ťa zvádza na hriech tvoje oko, vylúp ho: je pre teba lepšie, keď vojdeš do Božieho kráľovstva s jedným okom, ako keby ťa mali s obidvoma očami vrhnúť do pekla, kde ich červ neumiera a oheň nezhasína.“
Katechéza
- Hendikep (SN_04). Po evanjeliu predstavte deťom postavičku, deti môžu vymyslieť pre ňu meno. Povzbuďte ich, aby pomenovali hendikepy. Najprv tie veľké (veľké ucho, jazyk, ruka), potom tie malé (oko, noha). Napokon upriamte ich pozornosť na to, že sa jedná o pravé oku, ucho, ruku a nohu.
- Pod mikroskopom (SN_05-10).
Keď sme chorí a za chorobu môžu nejaké vírusy alebo baktérie, u lekára nám odoberú nejaké vzorky, krv alebo výtery, pošlú to do laboratória a tam sa na to odborníci pozrú cez mikroskop.
- TIP: Menšie deti môžete potrápiť výslovnosťou a významom slov laboratórium a mikroskop.
Tak to bolo aj s naším pacientom. Lekári chceli zistiť, prečo má také veľké ucho, ruku a jazyk a prečo sú naopak jeho noha a oko také malé. Vzorky poslali do laboratória, tam na ne pozreli cez mikroskop a zistili, že sa mu tam premnožili nejaké protivné, urozprávané baktérie. Áno, dobre počujete, urozprávané.
- SN_06. Deti zakaždým prečítajú nápis v kruhu.
Keď si zväčšili pod mikroskopom vzorku z oka, zistili, že za všetko môže baktéria, ktorá stále dookola opakuje: „Nechcem vidieť!“
To ale neznamená, že by bol nevidiaci. Zrak mal v poriadku. Ale nechcel vidieť svoje povinnosti. Mama ho poslala upratať si hračky, urobil to len tak ledabolo a tváril sa, že to rozhádzané lego nevidí. Tak to robil skoro vždy.
- SN_07.
Ušná baktéria zase spôsobila, že sa mu ucho zväčšilo ako malému slonovi. Pretože bol zvedavý na veci, do ktorých ho nič nie je. Možno pozerá na YouTube aj veci, o ktorých vie, že nie sú pre neho. Alebo chodí doma aj do skriniek, ktoré mu rodičia nedovolili… A možno je tak zvedavý na veci, ktoré nie sú veľmi dôležité, že potom nestíha to, čo dôležité je.
- SN_08.
A čo jeho ruka? Poriadne napuchla. To preto, lebo všetci zvaľuje na iných, povinnosti, aj zodpovednosť. „To urobil on, to nie ja.“
- SN_09.
Problémom tejto nohy je lenivosť. „Nechce sa mi!“, hovorí si každú chvíľu.
- SN_10. Podľa potreby si doplňte aj ďalšie z repertoáru vašich detí.
Ale najhoršie je to s jazykom. Poznáte to príslovie „Čo na srdci, to na jazyku“? Tak tento musí mať srdce veľmi plné, aspoň podľa toho, čo všetko má na jazyku. A nie sú to príjemné slová: „Mňa to nezaujíma. Nechcem to. Fuj. Nebudem. Ha ha, ha ha! Bŕŕŕŕ. Ja som to nebol. A prečo ja? Zase jáááá!. Chcem, chcem a chcem.“
- Odseknúť? (SN_11)
Zdá sa, že náš kamarát má problém s okom, uchom, nohou, rukou a jazykom. Ak by si mal poradiť úplne sám, neostáva mu nič iné, len odseknúť! Tak to hovorí Ježiš:
Ak by ťa zvádzala na hriech tvoja ruka, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života zmrzačený, ako vôbec. Ak ťa zvádza na hriech tvoja noha, odtni ju: je pre teba lepšie, keď vojdeš do života krivý, ako vôbec. A ak ťa zvádza na hriech tvoje oko, vylúp ho: je pre teba lepšie, keď vojdeš do Božieho kráľovstva s jedným okom, ako s oboma do pekla.
Ja si myslím, že Ježiš naschvál trochu zveličuje. Vie, že nikto z nás by niečo také sám sebe ani inému neurobil. Ale chce, aby sme si uvedomili, že niekedy sú tie naše oči, ruky či nohy akoby choré, pretože nás navádzajú na niečo zlé. A vtedy ich nesmieme poslúchať.
Keď mi večer jazyk hovorí: „Poď pohľadať nejakú čokoládu…“, proste ho nesmiem počúvať. To je ako keby som ho odsekol a zahodil. Alebo keď ma oči a ruky volajú: „Poď, nenápadne si požičiame tablet, kým si to nikto nevšimne…“ Nevšímať si vtedy tie hlasy, to je hádam ťažšie ako keby sme si mali tie ruky odseknúť.
Nepočúvať a neposlúchať svoje ruky, nohy, oči, uši, jazyk…, keď nás navádzajú na niečo zlé. To je Ježišova rada, ako môže každý z nás chrániť sám seba.
- Ježiš uzdravuje (SN_12).
Ale žiť bez ucha, oka, ruky alebo nohy, to nie je celkom ono. Našťastie na to nie sme sami. Máme Ježiša. A on má moc uzdraviť naše ruky, nohy, oči, uši, aj ústa, keď sa v nich rozmnožia takéto nepríjemné baktérie.
Sú choroby, s ktorými nechodíme k lekárovi, pretože by si s nimi neporadil. Takou chorobou je napríklad lenivosť, pohodlnosť, závisť, strach… S tými chorobami prichádzame za Ježišom a prosíme o uzdravenie jeho. Pre seba, aj pre druhých.
Prosby
- Na katechézu nadviažeme prosbami. Do prosieb nezabudnite zakomponovať aj ťažkosti svojej rodiny a farnosti.
1. Prosme za zdravé oči. Pane, uzdrav oči všetkým, ktorí nechcú vidieť svoje povinnosti a vyhýbajú sa im.
2. Pane, uzdrav uši ľudí, ktorí sú na jednej strane príliš zvedaví a na druhej vôbec nepočúvajú to, čo treba.
3. Pane, uzdrav ľudí, ktorí sú v pokušení zvaľovať svoju vinu na iných.
4. Pane, vylieč naše nohy z lenivosti.
5. Pane, uzdrav naše ústa, nech hovoríme vždy pekne a dobre.
Obrázky
- www.canva.com