Čo myslíš?

Pôst-03NEC

Úryvok z dnešného prvého čítania nie je celý. Sú z neho vynechané verše, ktoré hovoria o tom, ako sa Mojžiš s Bohom handrkoval a odmietal ísť do Egypta. Liturgia ich vynecháva asi preto, že na Tretiu pôstnu nedeľu sa nemáme nemáme inšpirovať Mojžišovými výhovorkami ale rozhodnutím, ktoré nakoniec urobil: "Ja pôjdem k synom Izraela a poviem im: Poslal ma k vám Boh vašich otcov."

Mojžiš potreboval zmeniť svoje zmýšľanie, myslieť inak. Kedysi sa pokúšal vyslobodiť Izraelitov sám, vlastnými schopnosťami. Dopadlo to tak, že zavraždil Egypťana, Izraeliti mu to vôbec nemali za dobré, ešte ho vysmiali a Mojžiš utiekol, aby si zachránil život. Emigroval do Madiánu a tam on, kedysi adoptívny syn faraóvej dcéry, začal kariéru pastiera oviec. Nie svojich, svokrovych. Je sklamaný, zlomený, rezignovaný.
Do tejto situácie sa mu zjavuje Boh a posiela ho urobiť to, čo kedysi zamladi chcel urobiť  sám. Mojžiš vie, že to nejde, že sa to nedá a že to nedokáže. Veď už to kedysi skúsil a len si pobabral život. Teraz je čas, aby zmenil svoje zmýšľanie a skúsil to inak. S Bohom. "Toto povieš synom Izraela", prikázal mu Boh. "Ten, ktorý je, ma k vám poslal." A Mojžiš sa obrátil, fyzicky aj duchovne, a išiel do s Bohom do Egypta.

Obrátenie je kľúčovou témou pôstneho obdobia. Jeho základom je zmena zmýšľania, postojov a skutkov tak, aby ladili s Bohom a jeho vôľou.
Prvé obrátenie je zároveň odvrátením sa od hriechu, takpovediac obratom o 180°, teda zmena životného smerovania. A potom je tu to pomaly každodenné obrátenie človeka, ktorý síce má jasnú voľbu plniť Božiu vôľu, ale vníma, že sa od svojho nasmerovania k Bohu vychýlil. Obrazne povedané nekráča opačným smerom, ale nejde ani priamo k Bohu, potrebuje zmenu o jeden, dva, päť stupňov.

Mojžišovo obrátenie, ktoré vidíme v prvom čítaní, môžeme chápať ako obrátenie prvotné. V dnešnom evanjeliu môžeme nájsť obidve. Je to jednoduchá výzva, urobte prvotné pokánie, odvráťte sa od hriechov a nasmerujte sa na Boha, inak dopadnete ako figovník alebo ako tí Galilejčania.

Ale to evanjeliové rozprávanie možno chápať aj ako výzvu na zmenu zmýšľania: 
  • Ak si niekto naozaj myslí, že Boh je krutý ako Pilát, potrebuje zmeniť zmýšľanie.
  • Ak v katastrofách a nešťastiach vidíme tresty pomstivého Boha, potrebujeme zmeniť zmýšľanie o Bohu.
  • Ak v podobenstve o figovníku vidíme pána vinice, ktorý sa chce vyzúriť vyzúriť na strome len preto, že ten neprináša ovocie, potrebujeme zmeniť zmýšľanie. Pretože vytnúť figovník a vyrobiť z neho stoličku, drevo použiť ako stavebný materiál alebo palivo, znamená dať jeho existencii zmysel, zachrániť ho pred nezmyselnosťou a prázdnotou. Niektorí hovoria, že to je vlastne peklo, nekonečná existencia, ktorá nemá žiaden zmysel. 
A môžeme to trochu rozšíriť. Možno je čas skorigovať aj svoje zmýšľanie o sebe, o druhý, o svete v ktorom žijeme, o našej zodpovednosti a poslaní. Čo myslíš? 

Obrázok od Ben Kerckx z Pixabay

Publikácie a pomôcky