Rodinná katechéza / Pri kríži počúvaj

Biblická katechéza, Slávnosť Sedembolestnej Panny Márie
  • Na stiahnutie:

Evanjelium

  • Jn 19,25-27, SN_02.
Pri Ježišovom kríži stála jeho matka, sestra jeho matky, Mária Kleopasova, a Mária Magdaléna. Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: „Žena, hľa, tvoj syn!“ Potom povedal učeníkovi: „Hľa, tvoja matka!“ A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe.

Katechéza

  • Kto? Doplňovačka (SN_03-06). Deti si zopakujú, kto bol prítomný pri scéne ukrižovania. Postupne dopĺňajú chýbajúce mená Mária a Ján. Po doplnení pribudnú postavy na obrázku. Poslední sú vojaci, hoci tí sa v našom úryvku nespomínajú. 

Stáť pri kríži

  • Prečo? Diskusia (SN_07). V ďalšom kroku diskutujeme o dôvodoch, prečo tí ľudia stáli pri Ježišovom kríži. Motívy sú naznačené aj na obrázku.
Ježišovi blízki stoja čelom k nemu a obklopuje ich srdce. Prečo stoja pri Ježišovi? Pretože ho majú radi. Chceli by mu pomôcť, ale nemôžu. Napriek tomu pri ňom stoja. Možno mu dodávajú odvahu, povzbudzujú ho, ticho sa za neho modlia. Ježiš vie, že sú tam nablízku. A pomáha mu to vydržať. Mária je tam preto, že je to jej syn. Ján a Magdaléna patria k učeníkom, Ján je dokonca apoštol. Mária Kleopasova je tam možno preto, aby bola oporou Márii.
Vojaci stoja otočení k Ježišovi chrbtom. Sú na stráži preto, aby nikto nemohol Ježišovi pomôcť. Keby ho chcel Ján zložiť z kríža, hneď by zasiahli. Keby mu Mária chcela podať vodu, asi by ju vyhnali… Nestoja tam preto, aby Ježišovi pomohli.

Niekedy sme v podobnej situácii. Vidíme, že druhý sa trápi. Je nám to ľúto, radi by sme mu pomohli. Ale sme bezmocní. Nevieme pomôcť. Alebo sa to jednoducho nedá. Čo môžeme (a máme) vtedy urobiť? Stáť pri ňom, povzbudzovať ho, modliť sa za neho. Jednoducho byť pri ňom. Ako keď ti je ťažko a niekto ťa objíme. 

Počúvať pri kríži

  • Čo robili pod krížom? Doplňovačka (SN_08). Deti uvažujú, čo Mária a ostatní celý čas robili pod krížom. Odpoveď je, že počúvali.
Mária, Ján a ostatní stáli pod Ježišovým krížom niekoľko hodín. Čo tam asi celý ten čas robili? Nemohli Ježišovi nijako pomôcť, nemohli mu uľahčiť v jeho trápení, nemohli ho zachrániť. Aj keby sa to dalo, vojaci by im to nedovolili.

Stáli tam, modlili sa, povzbudzovali Ježiša. A počúvali. To je ďalšia vec, ktorú sa môžeme od nich naučiť. Keď vidíš, že sa niekto trápi, pozorne ho počúvaj.

Matka a syn

Ježiš toho veľa nepovedal. Len pár slov. Ale boli to slová veľmi dôležité. Márii, svojej mame, povedal: „Hľa, tvoj syn.“ A pozrel sa pritom na Jána. Jánovi, svojmu učeníkovi, ktorého mal veľmi rád, povedal: „Hľa, tvoja matka.“ A pozrel pritom na Máriu.
Ján to počul. A poslúchol. Odvtedy sa o Máriu staral ako o vlastnú maminu. A ako k vlastnej mamine sa k nej aj správal. „Od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe.“ 
  • SN_09.
Myslíme si, že Ján tam vlastne zastupoval všetkých Ježišových učeníkov, aj nás. Akoby Ježiš Márii povedal aj o nás: „Toto budú odteraz tvoje deti.“ A nám akoby cez Jána povedal: „Chcem, aby ste Máriu prijali ako svoju maminu.“ 
  • SN_10.
Naši predkovia to tak pochopili a vybrali Máriu za patrónku našej krajiny. Preto ju voláme aj Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska. Mária je naša nebeská mama.
  • SN_11. Zakončíme zvolaním „Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska, oroduj za nás.“ Môžete deťom vysvetliť slovo orodovať (prosiť za niekoho).

Obrázky

  • https://www.canva.com
  • https://www.qumran2.net/indice.php?c=disegni&immagine=5605
  • https://www.qumran2.net/indice.php?c=disegni&immagine=7060

Publikácie a pomôcky