Otázka

CR-20PI


Lenže nie je milovať ako milovať. Staroveká gréčtina mala pre lásku hneď štyri výrazy:
  • Filia. Starovekí ľudia si vysoko cenili filiu, milú lásku priateľov. To je to je nám spolu dobre, rozumieme si, sme si blízki.
  • Eros. Odlišovali ju od lásky eros, lásky manželov, lásky, ktorá je spojená so silnou túžbou po tom tom druhom.
  • Storge. Filia a Eros sú v podstate láskou medzi rovnocennými, medzi priateľmi alebo manželmi. Tretia láska, storge, je láskou starostlivou a je zameraná na tých, ktorí starostlivosť potrebujú, pričom je spojená so silnou emóciou. Takou je napríklad láska rodičovská.
  • Agapé. A napokon láska agapé, to je tiež starostlivá láska, ktorá sa daruje, ale nestojí na pocitoch náklonnosti, je zameraná na vyššie ciele. Láskou agapé miluje človek, ktorý sa daruje nezávisle od svojich pocitov, slúži druhému nie len vtedy, keď je mu to príjemné, ale aj vtedy, keď si to ten druhý neváži, keď je hnusný a protivný. Keď Ježiš hovorí: Milovať budeš Boha nadovšetko a blížneho ako seba, používa práve sloveso agapeo. 
Je ľahké milovať druhého, keď je nám spolu dobre, teda keď je medzi nami láska filia. Je ťažké nemilovať druhého, keď sme k sebe silne priťahovaní, to je eros. Keď pociťujeme k druhému náklonnosť, storge, prežívaná emócia nám pomáha postarať sa. To je to, čo dáva silu rodičom noc čo noc X krát vstávať k bábätku… 
Ale všetky tieto lásky, pretože sú spojené s nejakou emóciou, môžu niekedy, dočasne, alebo aj natrvalo, zoslabnúť. 
Naproti tomu láska agapé nestojí na pocitoch, a preto ju protichodné pocity neotupia. Agapé stojí na rozhodnutí.


Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay

Publikácie a pomôcky