- Charakteristika: Ježišov spor s farizejmi a zákonníkmi o rituálnej čistote môže pri menších deťoch ľahko skĺznuť k otázke, či si umývať alebo neumývať ruky. Ale to nie je podstata príbehu a už vôbec nie jeho evanjelium, radostná zvesť. V prvej časti katechézy preto najprv uvedieme veci na správnu mieru (umývať si ruky je dôležité a Ježiš nemá nič proti), v druhej poukážeme na podstatu konfliktu, pre lepšiu zrozumiteľnosť budeme hovoriť o potrebe umývať dušu. V katechéze je spomenuté, že sa jedná o obrazné vyjadrenie, je to akože. Ako prostriedok umývania duše spomenieme, v analógii k pravidelnej hygiene, modlitbu. V závere sformulujeme radostné posolstvo (evanjelium) príbehu.
- Na stiahnutie:
Evanjelium
- Mk 7,1-8.14-15.21-23; SN_02-03.
K Ježišovi sa zišli farizeji a niektorí zákonníci, ktorí došli z Jeruzalema. A videli niektorých z jeho učeníkov jesť chlieb poškvrnenými, to jest neumytými rukami. Farizeji totiž a Židia vôbec držia sa obyčaje otcov a nejedia, kým si neumyjú ruky až po zápästie. A keď prídu z trhu, nejedia, kým sa nevykúpu. A zachovávajú ešte mnoho iných vecí, ktoré prevzali: umývanie čiaš, džbánov, medeníc a postelí.
Farizeji a zákonníci sa ho opýtali: „Prečo sa tvoji učeníci nedržia obyčaje otcov a jedia chlieb poškvrnenými rukami?“
On im povedal: „Dobre o vás, pokrytcoch, prorokoval Izaiáš, ako je napísané: ‚Tento ľud ma uctieva perami, ale ich srdce je ďaleko odo mňa. No darmo si ma ctia, lebo náuky, čo učia, sú iba ľudské príkazy.‘ Božie prikázanie opúšťate a držíte sa ľudských obyčajov.“
Potom znova zavolal k sebe zástup a povedal im: „Počúvajte ma všetci a pochopte! Človeka nemôže poškvrniť nič, čo vchádza doň zvonka, ale čo vychádza z človeka, to poškvrňuje človeka. Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy, cudzoložstvá, chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť, rúhanie, pýcha, hlúposť.
Všetky tieto zlá vychádzajú znútra a poškvrňujú človeka.“
Katechéza
Predstavte si to: Ježišovým učeníkom sa stalo niečo, čo sa vám určite nikdy nestáva. Neumyli si pred jedlom ruky. My samozrejme vieme všetko o vírusoch, baktériách a všelijakých baciloch, a tak si pred každým jedlom dôkladne ruky umývame. Tak nás to naučili rodičia. Keď sme boli malí, často nám to pripomínali… „Umyl si si ruky? Poriadne? Mydlom?“ Občas sme sa museli vrátiť do kúpeľne a umývanie zopakovať, kým nebola mama spokojná.
- SN_04-05. Doplňovačka. Deti doplnia chýbajúce slová citátu „K Ježišovi prišli farizeji a niektorí zákonníci, ktorí prišli z Jeruzalema. A videli niektorých z jeho učeníkov jesť chlieb poškvrnenými, to jest neumytými rukami.“ Zistia, kto si všimol, že učeníci si neumyli ruky.
Potom diskutujte o Ježišovej reakcii. Ježiš neposlal učeníkov, aby si išli ruky umyť, ba ani celkom nedal farizejom a zákonníkom za pravdu. Prečo asi?
Ježiš určite nemá nič proti umývaniu rúk pred jedlom. To je dôležité. Ale sklamalo ho, že farizeji a zákonníci si nevšímajú to, čo je dobré a len všade hľadajú chyby. Vôbec si nevšímali, čo Ježiš učí, nezaujímalo ich, koľko dobra robia on aj učeníci. Hľadali len nejakú chybu, ktorú by mohli ofrflať.
Poctivo si umývali ruky. Ale úplne zabudli na dušu.
- SN_06-09. O umývaní sa. Podľa obrázkov v prezentácii diskutujte s deťmi o tom, ako často sa umývajú a čo si umývajú. Pred jedlom ruky, vždy ráno a večer celú tvár (oči), po jedle zuby (ústa), a čas od času aj uši.
Rovnako potrebujeme umývať aj oči, uši, ústa, tvár, či ruky našej duše. To je samozrejme len akože. Hneď si to vysvetlíme.
- SN_10.
Každé ráno si poriadne umývame oči, aby sme lepšie videli. Aj oči duše potrebujú opláchnuť, aby sme neboli ako zákonníci, čo vidia len zlo, a voči dobru zostávajú slepí.
Poctivo si umývame zuby. Nie len preto, aby sa nám nepokazili, ale aj preto, aby sme mali čisté ústa. Inak by z nich vychádzal nepríjemný zápach. Podobne potrebujú vypláchnuť aj ústa našej duše. Aby z nás vychádzali dobré, pravdivé a pekné slová. A nie nadávky, posudzovanie, klamstvá a neviem čo ešte.
Umývame si tvár, aby bola pekná a svieža. Aj tvár duše, aby sme všade prinášali úsmev, radosť a pokoj.
Občas potrebujeme poriadne vydrhnúť uši. Tie na hlave, aj tie na duši. Aby sme počuli, čo treba. Aby sme počúvli na prvé slovo. Alebo preto, aby sme neboli príliš zvedaví.
A umývame si aj ruky. Nie len preto, aby boli čisté od bacilov. Ale aj preto, aby boli pripravené poslúžiť tým, ktorí to potrebujú.
Umývaj svoju dušu
- SN_11. Deti podľa odpovedajú na otázky. Za každú odpoveď získajú písmá do tajničky. Výsledok tajničky: modlitbou.
Ako sa umývajú oči, uši, ústa, tvár a ruky duše? Nerobí sa to vodou, ale… Odpoveď je v tajničke.
- SN_12. Akými rukami jedli učeníci? Odpoveď neumytými je na nasledujúcom snímku.
- SN_13. Kto prišiel z Jeruzalema s farizejmi? Zákonníci.
- SN_14. Čo je učeníci jedli neumytými rukami? Chlieb.
- SN_15. Doplňte Ježišove slová: „Z ľudského srdca vychádzajú zlé myšlienky.“
- SN_16. Výsledok tajničky: Umývaj svoju dušu modlitbou.
Dobrá správa
- SN_17.
Každé ráno si poriadne umývame oči, aby sme lepšie videli. Každé ráno sa aj modlíme. A Boh cez modlitbu očisťuje náš pohľad na svet, aby sme neboli ako zákonníci, čo vidia len zlo, a voči dobru zostávajú slepí. Vďaka modlitbe sa pozeráme na svet očami, ktoré hľadajú v druhých to dobré.
Každé ráno si umývame aj tvár. A každé ráno sa modlíme. Vďaka vode vyzeráme viac k svetu. Vďaka modlibe vieme všade prinášať úsmev, radosť a pokoj.
- TIP: Porozprávajte sa o rannej modlitbe.
Po jedle si poctivo umývame zuby, aby z našich úst vychádzal príjemný dych. A kedykoľvek počas dňa hovoríme Bohu krátke modlitby. Aj vďaka nim z našich úst vychávzajú dobré, pravdivé a pekné slová.
A večerná modlitba je tak trochu ako úmyvanie uší a rúk. Pretože večer uvažujeme nad tým, ako sme prežili deň. A prosíme o odpustenie, ak sme nepočúvali na prvé slovo, alebo ak sme svoje ruky nepoužívali správne.
Skvelá správa je, že Boh naše modlitby počúva a očisťuje naše zmysly.
Obrázky
- https://www.canva.com
- https://www.qumran2.net/indice.php?c=disegni&immagine=5150
- https://www.qumran2.net/indice.php?c=disegni&immagine=5151