Toto hovorí Pán: "Zachovaj sobotu a zasväť ju, ako ti prikázal Pán, tvoj Boh. Šesť dní budeš pracovať a robiť všetky svoje diela; ale siedmy deň je sviatočný deň Pána, tvojho Boha", počúvame v dnešnom prvom čítaní.
Ak je pre nás ťažké zniesť ťažké veci v živote, možno je to aj tým, že sme rezignovali na tretie pravidlo desatora.
Židia počas Babylonského zajatia vyhodnotili, že jednou z hlavných príčin ich národnej tragédie (zajatie a zničenie chrámu) bolo to, že dôsledne nezachovávali prikázanie o sobote. A aby sa niečo také už nikdy nezopakovalo, po návrate z exilu vytvorili niekoľko nariadení a pravidiel, ktoré mali zabrániť tomu, aby bol šabat v budúcnosti znesvätený.
Na základe výpočtu prác, ktoré prikázal Boh Mojžišovi pri budovaní stánku stretnutia, daného do súvisu so zákazom práce v sobotu, vytvorili zoznam 39 základných činností, ktoré sú v sobotu zakázané. Sadenie, oranie, zberanie úrody, miesenie, varenie, strihanie, šitie, písanie dvoch písmen, stavanie, zapálenie alebo uhasenie ohňa, úder kladivom…, to sú niektoré z prác, zakázaných v sobotu.
Ďalšie sú od nich odvodené. Napríklad keďže je zakázané zapálenie alebo uhasenie ohňa, nie je dovolené ani rozsvietiť alebo zhasnúť elektrické svetlo. Ani šoférovať auto, pretože je tam predsa spaľovací motor…
My kresťania slávime ako sviatočný deň nedeľu. Sobota je biblický siedmy, teda posledný deň týždňa, nedeľa je biblickým prvým dňom. Staroveký mučeník svätý Justín, ktorého spomienku sme včera slávili, o tom hovorí: "V deň Slnka… sa všetci schádzame preto, že je to prvý deň [po židovskej sobote, ale aj prvý deň], v ktorom Boh, keď premenil tmu a hmotu, stvoril svet, a preto, že náš Spasiteľ Ježiš Kristus v ten deň vstal z mŕtvych."
Návrat do raja
Večná nedeľa
Čím je teda nedeľa pre nás kresťanov?
- Pamätáme na to, čo pre nás Boh urobil. "Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal život večný." A preto robíme v nedeľu to, čo nám Kristus prikázal robiť na jeho pamiatku, spolu slávime Eucharistiu.
- Pamätáme na druhých, dávame ich do stredu našej pozornosti. Preto je nedeľa dňom našej dobročinnosti a zvláštnej pozornosti k tým, ktorí sú na okraji. Navštevujeme starých, chorých, osamelých. To je to, čo robí Ježiš v synagóge v dnešnom evanjeliu, postaví chorého do stredu ich soboty.
- A do tretice pamätáme na večnú nedeľu. Liturgia je sprítomnením spásnej udalosti. Ale my chceme celý deň prežívať tak, ako ho budeme žiť v nebi. Pamätáme na večnosť.
- Žijeme tento deň ako návrat do raja, do času pred hriechom, tak, aby sa Boh opäť mohol z nás radovať. Aj preto začíname nedeľnú svätú omšu úkonom kajúcnosti.
- Napodobňujeme Boha, učíme sa od neho odpočinku.
- Žijeme tento deň tak, aby bol príležitosťou pre odpočinok aj pre ostatných. Tým vlastne končí dnešné prvé čítanie: "Pamätaj, že aj sám si bol otrokom v egyptskej krajine a že ťa Pán, tvoj Boh, vyviedol odtiaľ mocnou rukou a zdvihnutým ramenom. Preto ti prikázal, aby si svätil sobotu."