CR-02NEB
Každý biblický text má viac úrovní. Je v ňom rovina príbehu alebo udalosti. V tej sa snažíme pochopiť, čo a prečo sa stalo, aké boli okolnosti, príčiny a dôsledky. Ďalšou je rovina autora, tu sa pýtame, prečo zapísal práve toto, prečo to napísal takto, čo tým chcel povedať svojim adresátom... Poznanie týchto rovín textu nasýti náš rozum a naše emócie. Niečo sa dozvieme, v niečom sa povzbudíme.
No je tu aj iná rovina, osobná. Pretože máme do činenia s Božím slovom, treba sa nám pýtať, čo Boh chce povedať teraz nám. K biblickému textu pristupujeme ako mladý Samuel z dnešného prvého čítania, s očakávaním, že je v ňom súkromný odkaz. "Hovor, Pane, tvoj sluha počúva", modlíme sa pred čítaním z Písma.
Jednou z pomôcok pre čítanie biblického textu v osobnej rovine je nájdenie svojho miesta v ňom. Dobre sa to dá aplikovať pri príbehu ako je ten z dnešného evanjelia. Čím viac postáv, tým lepšie.
Kde je tvoje miesto v rozprávaní dnešného evanjelia? Ktorá postava ti najlepšie pasuje? Poďme sa na ne pozrieť.
- Ján Krstiteľ. Čo robí? "Ján stál s dvoma zo svojich učeníkov. Keď videl Ježiša ísť okolo, povedal: Hľa, Boží Baránok." 1) Je s učeníkmi. 2) Svedčí o Kristovi. Je to tvoje miesto?
- Učeníci. Z ďalšieho textu zistíme, že to sú Ondrej a Ján. Ale evanjelista ich priamo nepomenuje. Možno nás aj tým nabáda postaviť sa vedľa Jána Krstiteľa. Čo robia učeníci? "Počuli, čo hovorí, a išli za Ježišom." 1) Počuli svedectvo. 2) Idú za Ježišom, chcú ho spoznať, hľadajú ho. A čo ty, učeníčka, učeník? Mimochodom pri každej svätej omši kňaz ukáže (na) Ježiša a povie: "Hľa, baránok Boží!" A my sa zdvihneme z lavíc a ideme za Ježišom. Ani sa ho nestihneme spýtať, kde býva, a už býva v nás. Hovorím samozrejme o Eucharistii.
- Ježiš. Ale áno, našim cieľom je napodobňovať Ježiša, preto je v poriadku, ak si vyskúšame aj jeho miesto. Všimnime si preto, čo robí: "Ježiš sa obrátil a keď videl, že idú za ním, opýtal sa ich: Čo hľadáte?" Potom im povedal "Poďte a uvidíte!" 1) Obrátil sa. Inšpiratívne, hoci my potrebujeme obrátenie skôr, než on. 2) Všimol si tých, čo hľadajú Krista. 3) Oslovil hľadajúcich. 4) Pozval hľadajúcich do vzťahu. Neváhal pred nimi odkryť aj svoje súkromie. Obráť sa, všímaj si, oslovuj, pozývaj.
- Ondrej. Tu je Ondrej, jeho meno sa dozvedáme až vtedy, keď "vyhľadal svojho brata Šimona a povedal mu: Našli sme Mesiáša... A priviedol ho k Ježišovi." Tým si získal meno, tým sa stal pre nás príkladom, hodným nasledovania. 1) Vyhľadal brata. 2) Svedčil mu o Kristovi. 3) Priviedol ho k Ježišovi.
- Peter. A Peter? Tu mlčí. Ale nie je pasívny. "Ježiš sa naňho zahľadel a povedal: Ty si Šimon, syn Jánov, ale budeš sa volať Kéfas, čo v preklade znamená Peter." 1) Vypočul svedectvo. 2) Nechal sa priviesť k Ježišovi. 3) Prijal nové meno.
Nájdi svoje miesto v príbehu. A budeš vedieť, čo máš robiť.