Dostal som email s otázkou, či dnes nebude kázeň. Ono keď slávim svätú omšu sám, tak sa tá kázeň rodí ťažšie. A tak už od rána premýšľam, čo napíšem...
1. Modlil som sa modlitbu popoludní z liturgie hodín. Dnes je tam aj úryvok zo Žalmu 60: Bože "opäť sa k nám obráť. Zatriasol si zemou, rozštiepil si ju, ale zahoj jej trhliny, lebo sa chveje. Tvrdú skúšku si zoslal na svoj ľud, napojil si nás vínom závratu. Tým, čo sa ťa boja, dal si znamenie, aby utiekli pred lukom. Aby sa vyslobodili tí, ktorých miluješ; zachráň nás svojou pravicou a vyslyš nás." Vysoko aktuálne, čo poviete?
2. Pred chvíľou som sa pomodlil vešpery. Krátke čítanie na dnes je veľmi priliehavé: "Vyznávajte si navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého..." Rozmýšľam, či spovedať, alebo nespovedať. Ak áno, tak koho a ako. Čo ak už som chorý? Nechcem predsa nikoho nakaziť... Možno, že tie veršíky z Jakubovho listu môžu byť odpoveďou. Nemyslím tým, aby si išiel a vyklopil hocikomu svoje hriechy, lebo farár nespovedá ;-). Môžeš prísť a vyznať: "Prepáč, zachoval som sa hlúpo!" Alebo: "Som plná strachu a reagujem podráždene..." A pridaj: "Prosím modli sa za mňa." A ak nemáš nikoho po ruke, brnkni alebo zaemailuj mne:-) Niekde som počul, že tento vírus sa telefónom neprenáša.
A keď niekto za tebou príde s takýmto vyznaním, nemusíš hneď na neho vkladať ruky. Možno bude stačiť, keď mu povieš napríklad "Nech ťa žehná Pán a nech ťa chráni! Nech ti Pán ukáže jasnú tvár a nech ti je milostivý! Nech Pán obráti svoju tvár k tebe a daruje ti pokoj!" To sa dá aj s 1,5m odstupom :-)
Samozrejme že to nie je sviatosť zmierenia. Ale pokiaľ si nenesieš so sebou ťažký hriech, za týchto okolností je to skvelé riešenie.
3. A napokon modlitba dňa. Dnešnú svätú omšu, aj liturgiu hodín sprevádza tá istá modlitba: "Všemohúci Bože, pomáhaj nám v tejto pôstnej dobe očistiť sa úprimným pokáním, aby sme mohli s obnoveným srdcom sláviť veľkonočné tajomstvo." Pán nás obyčajne očisťuje tým ľahším spôsobom, skrze sviatosť zmierenia. Teraz je na nás, aby sme sa trochu posnažili. Pôst, modlitba, vyznanie o akom som písal, almužna, sebazápor... to sú ďalšie formy nesviatostného pokánia. A Pán nás bude ochotne očisťovať a posväcovať aj cez ne.
A k tomu veľkonočnému tajomstvu. Je dosť možné, že nebudeme môcť sláviť Veľkú noc. Ale nikdy neprestaneme sláviť veľkonočné tajomstvo. To totiž robíme každú nedeľu. Skôr alebo neskôr všetky karantény skončia a my budeme sláviť v nedeľnej liturgii veľkonočné mystérium.