Charakteristika: Domáca bohoslužba pre rodiny s mladšími deťmi na Zelený štvrtok.
Priebeh: Pobožnosť je súčasťou slávnostnej večere v rodinnom kruhu. Po prežehnaní a úkone kajúcnosti nasleduje pieseň a prednes evanjeliovej state, potom slávenie pokračuje večerou. Spoločné stolovanie ukončíme Modlitbou Pána.* Ďalšie tipy nájdete vo videu na konci článku.
Príprava
- Najvhodnejším miestom pre rodinnú bohoslužbu na Zelený štvrtok je stôl, pri ktorom sa stretávate pri spoločnom jedle. Spojte rodinnú bohoslužbu so slávnostnou večerou podobne, ako to robíte na štedrý večer.
- Pripravte stôl, prestrite sviatočný obrus, pamätajte na kríž, sviecu zvláštne miesto pre Sväté písmo. V Písme si vyhľadajte stať Mt 26, 17–19.26–29. Ak máte dosť miesta, prestrite pre vzácneho hosťa a kríž, sviecu a Sväté písmo umiestnite tam. Upozornite deti, že vzácny hosť Boh je s vami, prítomný vo svojom slove.
- Pieseň Otče náš, všemohúci Pane. Text a akordy: http://www.iskra.sk/duurko/texty/spevnik/0M4F.htm, nahrávka je dostupná na https://www.youtube.com/watch?v=feuAMPxSoTY.
- Skladačka. V časopise rebrík (č. 8, 2019/2020, dostupné na www.rebrik.sk ) je voľne dostupná príloha so skladačkou. Tu je verzia v lepšom rozlíšení. Vytlačte si ju, vystrihnite a zlepte. Alebo vytvorte vlastnú skladačku.
Úvod
V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. O: Amen.V dnešný večer sa schádzame v našej domácnosti okolo spoločného stola, aby sme si pripomenuli pamiatku Pánovej večere. Ako Pán Ježiš vytvoril spoločenstvo so svojimi apoštolmi, aj my chceme vytvoriť spoločenstvo jeho učeníkov, bratov a sestier, ktorých spája Kristova láska.
Pane, najskôr ťa vo chvíli ticha prosíme o odpustenie našich previnení. Zhliadni vo svojom milosrdenstve na nás a odpusť nám naše viny.
Chvíľa ticha
Na znak vzájomného odpustenia si teraz dajme znak pokoja.
- Primeraným spôsobom a podľa zváženia si vymeníme znak pokoja.
P: Pane Ježišu, pozri na nás tu zhromaždených, veríme a vyznávame, že si s nami, ako si bol so svojimi učeníkmi pri Poslednej večeri. Ty vidíš naše dobré úmysly a predsavzatia, daj, aby sme medzi sebou a s druhými žili vo svornosti, radosti a láske. O: Amen.
- Nasleduje pieseň Otče náš, všemohúci Pane. Táto pieseň sa zvyčajne spieva pred jedlom ako súčasť modlitby požehnania. No Boh nám neotvára svoje dlane len tým, že nás sýti jedlom. Jesť z jeho štedrosti znamená aj prijímať pokrm Slova, ktoré vychádza z Božích úst.
Touto piesňou sme dnes pozvali nášho vzácneho hosťa, aby otvoril svoje štedré dlane a nasýtil náš hlad. Najprv hlad po slove, pretože ako hovorí Ježiš, „nie len z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“ A potom aj hlad nášho tela ;-).
Čítame zo Svätého písma
Pozorne počúvajme, čo nám chce povedať.
- Potom lektor prednesie evanjeliovú stať Mt 26, 17–19.26–29. Pri liturgii na Zelený štvrtok sa číta evanjelium o umývaní nôh, no tu kvôli kontextu stolovania uprednostníme stať, v ktorej lepšie vynikne ustanovenie Eucharistie.
V prvý deň sviatkov Nekvasených chlebov prišli k Ježišovi učeníci a pýtali sa ho: „Kde ti máme pripraviť veľkonočnú večeru?“ On povedal: „Choďte do mesta k istému človeku a povedzte mu: Učiteľ odkazuje: Môj čas je blízko, u teba budem jesť so svojimi učeníkmi veľkonočného baránka.“ Učeníci urobili, ako im Ježiš rozkázal, a pripravili veľkonočného baránka... Pri večeri vzal Ježiš chlieb a dobrorečil, lámal ho a dával učeníkom, hovoriac: „Vezmite a jedzte: toto je moje telo.“ Potom vzal kalich, vzdával vďaky a dal im ho, hovoriac: „Pite z neho všetci: toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých na odpustenie hriechov. Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca.“
Katechéza
A ešte dodal, že to máme robiť na jeho pamiatku. Tak to robíme, vždy pri svätej omši v kostole.
- So staršími deťmi si môžete pripomenúť, že v tej chvíli sa deje zázrak, chlebík sa stane Ježišovým telom a víno jeho krvou a my starší ich môžeme jesť a piť pri svätom prijímaní. Aj keď očami vidíme stále len chlieb a víno, veríme, že tá premena je neviditeľná.
- S mladšími deťmi môžete využiť skladačku z časopisu rebrík a porozprávať sa o tom, kto všetko bol pri večeri, aké jedlo tam mali, prípadne čo to má spoločné so svätou omšou. Skladačka je pripravená tak, aby stôl pripomínal oltár, Ježiš kňaza a učeníci ľud zhromaždený na liturgiu.
Požehnanie jedla
- Po nasýtení duše prineste na stôl jedlo a otec alebo mama prednesie požehnanie. Môžete sa pomodliť ako ste zvyknutí, alebo využite modlitbu inšpirovanú liturgiou. Podľa potreby v nej môžete najdôležitejšie časti spomenúť.
Zvelebený Boh naveky.
- V slávení pokračujeme spoločným stolovaním, pri ktorom by nemali chýbať ani spoločné piesne. Na záver sa môžete spolu pomodliť modlitbu Otče náš.