Charakteristika: Domáca bohoslužba pre rodiny s mladšími deťmi, Veľký piatok, alebo Biela sobota. Priebeh: Bohoslužba začína pripomenutím udalostí Veľkého piatku, nasleduje prednes evanjeliovej state a krátke zhrnutie. Naň nadväzuje poklona krížu, prosby a Modlitba Pána.* Ďalšie tipy nájdete na youtu.be/ogUs-eVDnq0. Metodika s textami na stiahnutie.
1. Pripravíme miesto a pomôcky
- Záhrada Veľkého týždňa. Do veľkého kvetináča alebo inej nádoby si pripravte miniskalku, záhradu s hrobom a odvaleným kameňom a vŕšok s tromi krížikmi. Vystrihnite a vymaľujte s deťmi postavy vojaka, Panny Márie s apoštolom Jánom a Márie Magdalény. Nájdete ich na www.rebrik.sk alebo v prílohe. Veľkosť skalky prispôsobte veľkosti postáv. Skalku umiestnite na čestné miesto, ak sa dá, najlepšie na stôl alebo malý stolík.
- Kríž. Pripravte si aj väčší kríž. Umiestnite ho na stolík a vedľa položte sviece.
- Sväté písmo. Pri bohoslužbe budeme čítať záverečnú časť pašií Jn 19,25-42.
- Pieseň. Pre bohoslužbu sú vhodné napríklad piesne Bol si tam (youtu.be/duIMFPH--Ik), alebo Kríž je znakom spásy (youtu.be/rtnYTIOLTvU).
2. Začíname
- Predsedajúci (P) sa prežehná a uvedie bohoslužbu.
P: Dnes sa schádzame okolo kríža, aby sme si pripomenuli pamiatku umučenia a smrti Pána Ježiša. Včera sme si pripomenuli, ako slávil s učeníkmi veľkonočnú večeru. Potom prišli vojaci, zatkli ho a mučili. A v piatok ho Pilát odsúdil. Ježiš musel vyniesť na kopec Kalvária kríž, na ktorom potom zomrel.
- Na záhrade ukáže deťom Kalváriu s prázdnymi krížmi.
P: Takto sa Ježiš za nás obetoval, zomrel, aby sme po smrti mohli všetci prísť do neba. A preto, aby sme na to nikdy nezabudli, máme v našom dome kríž. Ba krížiky nosíme niektorí aj na krku. A dnes si zvlášť uctime tento náš kríž.
3. Čítame zo Svätého písma
P: Teraz si prečítame, ako sa to všetko stalo.
- Potom lektor prednesie záverečnú stať z pašií. Po slovách „Je dokonané. Naklonil hlavu a odovzdal ducha.“ si na chvíľu kľakneme, každý smerom ku krížu.
Potom Ježiš vo vedomí, že je už všetko dokonané, povedal, aby sa splnilo Písmo: „Žíznim.“ Bola tam nádoba plná octu. Nastokli teda na yzop špongiu naplnenú octom a podali mu ju k ústam. Keď Ježiš okúsil ocot, povedal: „Je dokonané.“ Naklonil hlavu a odovzdal ducha.
- Pokľakne sa a chvíľku je ticho.
Prišiel aj Nikodém, ten, čo bol kedysi u neho v noci. Priniesol asi sto libier zmesi myrhy s aloou. Vzali Ježišovo telo a zavinuli ho do plátna s voňavými olejmi, ako je u Židov zvykom pochovávať. V tých miestach, kde bol ukrižovaný, bola záhrada a v záhrade nový hrob, v ktorom ešte nik neležal. Tam teda uložili Ježiša, lebo bol židovský Prípravný deň a hrob bol blízko.
4. Počúvame a klaniame sa
- Po prečítaní môžete s deťmi rozostaviť postavičky na skalku záhrada a pomocou nich zopakovať príbeh. V prvej časti stoja Mária Magdaléna, Panna Mária, Ján a vojak pod krížom. Na konci, po pohrebe, je hrob zavalený kameňom a pred ním stojí vojak na stráži. Tak zostane až do vigílie. Môžete deťom pripomenúť Lazarov príbeh spred dvoch týždňov.
P: Toto sa stalo. Pán Ježiš sa obetoval, aby sme my, až raz odídeme z tohto sveta, mohli žiť večne v nebi.
- Potom predsedajúci úctivo zodvihne kríž tak, aby naň všetci videli a zvolá:
P: Hľa drevo kríža, na ktorom zomrel Spasiteľ sveta. O: Poďte, pokloňme sa.
- Všetci si kľaknú. Môžu zaspievať pieseň Kríž je znakom spásy. Podľa zváženia a pri zachovaní hygienických noriem môže každý bozkom alebo úklonom či dotykom ruky uctiť kríž. Potom pokračujú modlitbou sv. Anzelma:
O: Klaniame sa Ti, Kriste, a dobrorečíme Ti, lebo si svojím krížom vykúpil svet.
5. Prosíme
- Po nasýtení duše prineste na stôl jedlo a otec alebo mama prednesie požehnanie. Môžete sa pomodliť ako ste zvyknutí, alebo využite modlitbu inšpirovanú liturgiou. Podľa potreby v nej môžete najdôležitejšie časti spomenúť.
P: Prosíme ťa za seba samých, neopúšťaj nás vo chvíľach skúšky, ale vysloboď nás od každého zla. O: Ukrižovaný Ježišu, vyslyš nás.
- Kto chce, môže pridať vlastnú prosbu.
P: Bolestný Ježišu, ty si sa v dnešný deň obetoval z lásky k nám, s dôverou v tvoju nekonečnú lásku predkladáme tieto svoje prosby. Vypočuj nás pokorne prosiacich o tvoje milosrdenstvo, lebo ty žiješ a kraľuješ na veky a vekov. O: Amen.
6. Žehnáme
- Na záver sa spolu pomodlíme modlitbu Otče náš. Predsedajúci ukončí modlitbu požehnaním z Liturgie hodín. Všetci sa prežehnajú.
P: Nech nás žehná Pán, nech nás chráni od zlého a nech nás privedie do večného života. O: Amen.
* Niektoré texty sú prevzaté z Liturgie domácej cirkvi na Veľkonočné trojdnie 2020, ktorú zostavil kňaz Spišskej diecézy František Trstenský.