Ostaň s nami / V jeho láske

VN-06 NEB

V najväčšom meste jedného veľmi plochého sveta majú zaujímavú zásadu: "Keď už musíme mať zločin, nech je aspoň riadne organizovaný." Pre istotu dodám, že sa jedná o svet literárny a fiktívny. Mesto sa volá Ankh-Morpork a človekom, ktorý v ňom zločin zorganizoval tak, aby z neho plynuli príjmy do štátneho rozpočtu, je vládca a tyran mesta, lord Havelock Vetinari. Takže akákoľvek podobnosť s niečím čo poznáme je čisto náhodná.
Každopádne, akokoľvek je to vtipné, stojí to na smutnom predpoklade, že všetci sú zlí a každý je niečím vinný. Mentalita, ktorej dôsledkom sú zákony typu: "Počet vreckových zlodejov radikálne znížime paušálnym zákazom vreciek na oblečení."

Naproti tomu stojí pred nami ako voľba Ježišov zákon z dnešného evanjelia. V čom je iný?
  1. Ježiš Kristus ťa nepovažuje za zlého, ani za nepriateľa. Ba čo viac,  hovorí: "Ako mňa miluje Otec, tak ja milujem vás."
  2. Nie si pre neho len číslo v štatistike, záleží mu na tebe kvôli tebe samému. Nechce ťa stratiť, preto hovorí: "Ostaňte v mojej láske!" 
  3. Dáva nám princíp, ktorý jediný naozaj funguje a má potenciál premieňať svet: "Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás. Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov."
Evanjelista Ján o tom vie svoje. Bravúrne to zhrnul v prvých slovách dnešného druhého čítania: "Milovaní, milujme sa navzájom."

Vyber si, ako chceš ďalej žiť svoj život. Chceš každý deň strácať čas očakávaním (a vyratúvaním) toho, čo by určite mali urobiť (ale pravdepodobne nikdy neurobia) tí druhí? Alebo sa sústredíš na to, čo je v tvojej moci?
  • Môžeš ďalšie týždne, mesiace a možno aj roky čakať, kým sa ti príde ospravedlniť. A asi sa nedočkáš. Alebo zdvihneš telefón a s láskou mu zavoláš, prejdeš s mlčaním jeho neschopnosť priznať si chybu a pokúsiš sa obnoviť zomierajúci vzťah. Áno, bude to ako položiť život za priateľa. Nikdy sa ti za to nedostane ocenenia. Iba od Krista, ktorý vie, že "nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov."
  • Môžeš v duchu ošiaľu tejto doby mrhať silami, aby si zabránil druhým robiť zle. Nakoniec si zamrežuješ okná a opancieruješ srdce. Nikto ťa nebude môcť zraniť. Načo by sa s tým koniec koncov namáhal. Stačí sa škodoradostne sa prizerať, ako si ublížiš sám. Lebo zraneniam a bolesti sa žiaden človek nemôže vyhnúť. Alebo prestaneš uctievať bolesť ako nejaké zvrhlé božstvo s ktorým chce byť každý zadobre, a začneš uctievač a nasledovať lásku. Pamätáš si druhé čítanie? "Láska je z Boha!" 
  • Môžeš zostať sám, vo svojom bezpečnom a pohodlnom mikrosvete. Alebo sa môžeš tlačiť spolu s nami okolo Krista. On dnes hovorí: "Ostaňte v mojej láske." 
Na internete som našiel taký milý obrázok k tejto Ježišovej výzve: rozbúrené more, chabo vyzerajúca loďka s nie najefektívnejšou plachtou, evidentne preťažená a preplnená ľuďmi, ktorí sú tam natlačení ako sardinky. Asi to nie je bezpečné (tá loď vyzerá vratko) a zrejme ani príjemné (tí chudáci si nemajú ani kde sadnúť). Ale, čuduj sa svete, vyzerajú šťastne.
Možno preto, že boli zachránení z vĺn.
Možno preto, že tá plachta tvaru holubice naznačuje, že sú nesení Božím duchom.
A možno preto, že kormidluje Kristus.
Zostaň s nami. V jeho láske. V jeho loďke.

Publikácie a pomôcky