Ježiš a Samaritánka

www.ksmstudencki.wordpress.com

PÔST-03 fakult.

1. Smädná žena
Pokojne môžeme povedať ako púšť. Ako človek, ktorý už len živorí. Toľkokrát sa popálila, že už nič nečaká. Žije už so šiestym chlapom. Každý z nich jej šepkal do ucha krásne slová (a ona im). A aj tak zakaždým skončila ako handra. Prečo by to malo byť niekedy inak?
Možno sa nejaký čas tvárila, že jej taký život vyhovuje, že je trendy a emancipovaná. Ale stále viac sa pred ľuďmi skrýva. Naučila sa vyhýbať svetu tých slušných. Aj po vodu ide radšej cez siestu, keď nikto nevystrčí ani nos z domu. Medzi ňou a normálnym svetom je už neprekonateľná priepasť. Jej vinou.

2. Smädný Kristus
Žiaden hriech, žiadne zlyhanie, žiadna slabosť, žiadna závislosť... Krista neodradí! Hovorí žene: „Daj sa mi napiť.“ Jeho slová ju vytrhli z mrákot. Už dávno sa nestalo, že by ju niekto normálny oslovil normálnym spôsobom.
Kristus je smädný po jej slzách. Nie preto, aby ju trápil. Preto, aby ju očistil.

3. Smädný človek
Si vyprahnutá, vyprahnutý ako púšť. Človek s pocitom prázdnoty, v ktorom hrkocú akurát komplexy, strach a vina? Alebo taký pocit nemáš, lebo iba tak prežívaš v niečom príliš plytkom na to, aby to vôbec mohlo byť prázdne? Alebo to skúšaš znova a znova... a stále si na mieste?
Alebo... ale to je vlastne jedno. Prestaň sa točiť okolo seba. Kristus je smädný po tebe. Ak si niečo zbabral, čokoľvek, tak to konečne prestaň riešiť. Len plač, pros o odpustenie a prijmi odpustenie.
Zlyhal si? Pros o odpustenie a prijmi ho. Dnes! Žil si v duchu populárneho hesla: Neviem, ani ma to nezaujíma?! Už ti došlo, že to je cesta do pekla ľahostajnosti? Pros o odpustenie a prijmi odpustenie. Silou mocou si sa snažila všetko zvládnuť vlastnými silami? Pros a prijmi odpustenie. Dnes, alebo zajtra. Čím skôr!
Máme pred sebou Štvrtú pôstnu nedeľu, Laetare, nedeľu radosti. Prečo sa tak volá? Cirkev predpokladá, že si zoberieš príklad zo Samaritánky. Že v nedeľu tu bude plný kostol šťastných ľudí, ktorí sa zmierili s Kristom.

4. Smädní Sycharčania
Je dosť možné, že nič z toho, čo som doteraz hovoril, sa ťa netýka. Asi žiješ intenzívny život s Pánom, pomaly ale isto sa brodíš ťažkosťami. Nech sú akékoľvek, si plný radosti, lebo v tom nie si sám, sama. Piješ z Kristovho prameňa.
Lenže ten príbeh má aj pokračovanie. Samaritánka sa napila a hneď beží do mesta a pozýva ostatných: Poďte sa pozrieť, nebude to Mesiáš? Privádza ku prameňu ďalších smädných.

Preto práve na tento čas prišiel Svätý Otec František s iniciatívou 24 hodín pre Pána. Aby sa celá Cirkev modlila za tých bratov a sestry, ktorí ešte neprijali odpustenie. A aby Cirkev vyšla do ulíc. Dvadsaťštyri hodín pre Pána nie je dvadsaťštyri hodinová adorácia. Nikto nestrávi pri studni 24 hodín! Napi sa, načerpaj a choď do ulíc! Ako Samaritánka. Volaj: Poďte sa pozrieť, poďte ku Kristovi.

Publikácie a pomôcky