Články‎ > ‎

O nesení kameňov

uverejnené 28. 8. 2019, 13:46 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 29. 8. 2019, 9:24 ]

Pomôcky: Košík s kameňmi, na každom je iný nápis. Nápisy: trpezlivosť, láskavosť, miernosť, temperament, hlučnosť, neporiadok, chaos, nedochvílnosť, strach, obavy, neistota, šomranie, bezmocnosť, domáce úlohy, nadávky, limity, obmedzenia, počítač, mobil, tablet, internet, susedia, tvrdohlavosť... 

Biblické čítanie: Nech vezme svoj kríž…

Ježiš zavolal k sebe zástup aj učeníkov a povedal im: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa a pre evanjelium, zachráni si ho. Veď čo osoží človeku, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Lebo za čo vymení človek svoju dušu?! Kto sa bude hanbiť za mňa a za moje slová pred týmto cudzoložným a hriešnym pokolením, za toho sa bude hanbiť aj Syn človeka, keď príde v sláve svojho Otca so svätými anjelmi.“ (Mk 8,34-38)

Príbeh

Boli raz dvaja smelí a odvážni rytieri. Obstáli v bitkách, nebezpečných dobrodružstvách a riskovali život v službe mnohým pánom. Raz večer jeden z nich, pozorujúc západ slnka, riekol: „Mám pred sebou ešte jednu úlohu.“ „Akú?“ „Chcem  vystúpiť na vrch, na ktorom býva Boh.“ „Prečo?“ „Chcem, aby mi povedal, prečo nám celý život ukladá na plecia ťažké bremená a stále vyžaduje od nás viac, namiesto toho, aby nám náš údel aspoň trochu uľahčil,“ povedal zatrpknuto prvý rytier. „Pôjdem s tebou. Aj keď si myslím, že Boh vie, čo robí,“ uzavrel druhý. 

Cesta bola dlhá a namáhavá. Dorazili k Božiemu vrchu. Vystupovali mlčky, popri koňoch, pretože chodník bol strmý a ťažko schodný. Keď už mali na dohľad zahmlený vrchol hory, z výšky zahrmel hlas: „Vezmite so sebou všetky kamene, ktoré zavadzajú na chodníku!“ „Vidíš ho!“ namietal prvý rytier. „Je to vždy rovnaké! Po ťažkom výstupe nás chce ešte viac zaťažiť. Už mám toho akurát dosť!“ A vrátil sa späť. 

Druhý rytier však urobil tak, ako prikázal hlas. Zabralo mu to veľa času a stálo ho to veľa síl, takže na vrchol vystúpil až tesne pred západom slnka. Keď sa posledný slnečný lúč dotkol kameňov v jeho náručí, zažiarili. Zmenili sa na brilianty nesmiernej hodnoty.

Je to iba rozprávka a takto sa to určite nikdy nestalo. Alebo áno?

Modlitba

Ježiš, ty si sa stal človekom. A preto rozumieš, aké je pre nás ťažké zobrať každý deň to svoje bremeno a vliecť ho. Trepať sa s ním do kopca a nebyť si ani istý, čo to vôbec má zmysel. Niekedy nás drží rutina, inokedy vedomie povinnosti. Občas obava. Niekedy nádej, že snáď raz… A niekedy nemáme nič, len dôveru, že ty vieš, čo žiadaš. Daj nám, prosím, silu na každý nasledujúci krok. Amen.

Aktivitka s kameňmi

V miestnosti sú uložené kamene, slovami dole, tak, aby ich nebolo vidieť. Každý si zoberie jeden. To, čo je na ňom napísané, môže prijať ako výzvu alebo bremeno, s ktorým sa treba popasovať. Potom môžu nasledovať spontánne modlitby.